Jak na modely - Tcms s budkou
poslední aktualizace 31.12.2006

Firma Kleinmodellbahn příznivce vozidel ČSD/ČD potěšila dalším vozidlem dle domácí předlohy. Předlohou modelu byl vůz Tcms - ČD s brzdařskou budkou 21 54 072 5 588 - 8. Diskutabilní je již provedení vozu s budkou v provedení ČD - vozy v této podobě éry ČD nedožily, alespoň ne v řádném provozu.

Vůz Utz vyrobený ve Vagónce Česká Lípa - sk.10.

Problémem číslo dvě je, že vůz má vzpínadlo, které charakterizuje poslední vyráběné vozy Utz/Tcms od čísla původního 572 7 919, které se nakonec své kariéry přečíslováním dostaly do intervalu 0725.
Ale konkrétní vůz 21 54 072 5 588-8 vypadá opravdu trochu jinak - hlavně nemá budku, vozy 11.sk. se vzpínadlem již s budkou vyráběny nebyly.

Takto vypadá skutečný vůz Tcms 21 54 072 5 588-8, 11.sk.
A problémem číslo tři modelu je budka což si již všímavý čtenář zajisté všiml u prvního snímku. Jako drobnost již pak jsou nárazníky s kulatými talíři - tento typ nárazníků vozy ať již s budkou či bez ní nikdy neměly. A ještě drobnost - u některých modelů zůstává nad dvojkolími jako kdyby krátký kousek sloupku na skříni - nutno ho urazit.
Model Kleinmodellbahn kat.č. 5158 tak, jak je dodáván

Takže co s tím - doporučuji - vyměnit nárazníky za typ s obdélníkovým talířem (např ČS Train), odstranit budku a nahradit typem na spodním obrázku (na této ještě chybí čelní okno), přestříkat (černý spodek) a dát popisy odpovídající 80. rokům, kdy ještě budky na vozech byly. Pro věrnost s Tcms skupiny 10. s budkou mutno odstranit vzpínadlo pod skříní.

Model s opřenou budkou - typem budky, který tyto vozy měly
S trochou snahy lze vůz dostat do podoby odpovídající těmto vozům bez budky.
Snaha byla a její výsledky můžete posoudit v následujících fotografiiích:

A jak jsem k tomuto výsledku došel? Postup byl následující:
Rozebrání vozu - na rozdíl od vozu bez budky je nutno na straně plošiny vylomit spodek vozu a plošinu - je zalepena, po rozebrání opatrně odlomíme budku (opět je lepena sekundovým lepidlem). Z vozu odstraníme vzpínadlo, protože vozy 10. skupiny, které měly budku tak neměly vzpínadlo. Nad dvojkolími odstraníme ze skříně zbytky původních sloupků - asi na výlisku zůstávají omylem.
Připravíme si budku pro Utz z resinového odlitku (od BV-model) - vyvrtáme čelní okno, které na budce chybí, budku ze spodní strany zkrátíme o cca 1 mm (jinak by se nám nevešla pod plošinu, která je nad ní). Z čelní strany budky nalepíme nad okno tenký "hranol" znázorňuje okap skutečné budky.
Největší úpravu musíme udělat na tzv. pevném čele vozu (na výlisku je provedení čela s čelnicí). Odstraníme oba krajní sloupky čela (opatrně a musíme dát pozor na poškození madel, já je odřezal nožem a zabousil povrch). Pevné čelo nemá horní rám čelnice, ale já ho tam nechal, zajišťuje optický předěl mezi horní a spodní části pevného čela kde u skutečného vozu je posun plechů o cca 100 mm. Pevné čelo má dva sloupky v těsné blízkosti budky - ty jsou dolepeny z profilů Evergreen. Ještě jsou na krajích horního rámu původní čelnice odříznuty naznačení lůžek čelnice. A nakonec upravíme trojúhelníkové podpěry plošiny nad budkou - jsou sníženy.
Pak již můžeme přilepit novou budku a nastříkáme skříň tou klasickou červenou ČSD (zvanou červenohnědou), plošinu nejprve nastříkáme černě a pak přilepíme na na skříň, vše slepíme již s předem nastříkaným spodkem černou barvou.
Nesmíme zapomenout na výměnu nárazníků - tyto vozy nikdy !! neměly nárazníky s kulatými talíři (na mém voze jsou nárazníky ČStrain). A zbývá správný popis vozu, se správným číslem - odpovídajíc stavu po první revizi vozu tedy cca rok 1975 (připravil cer´t na www.obtisky.parostroj.net).

Detailní pohled na čelo s budkou, vozová skupina 10, dílny ŽOS Trnava
Myslím, že úsilí věnované tomuto modelu se vyplatí