Úprava modelů na verzi ČSD
poslední aktualizace 18.4.2006
Ne nepodstatnou roli hraje barva modelu, což zejména u nákladních vozů ČSD let 70. a 80. mají u většiny výrobců vozy neadekvátní ćervenohnědou barvu. Na následujícím obrázku jsou modely Vtr - Vacek, barva spíše odpovídá barvám popisu např u OeBB, Utz je přestříkaný barvou Lifecolor, rovněž Ztr. Vůz Gags je stříkaný Agamou s odstínem konce 80. let - v Vagónce Poprad.
Zde na bočnici vozu Faccs můžeme porovnat odstímn z roku 1979 - červený a z roku 2001, červenohnědý
Podařilo se připravit opět několik příkladů přeznačení modelů výrobců, kteří dodávají sice model ve verzi ČSD, ale jejich popis a barvevný odstín nátěru zrovna neodpovídá skutečnosti ČSD a pak např. třínápravový kotlový vůz firmy Liliput kat.číslo L235480, z kterého lze udělat vůz firmy FISCHL a synové.
Vůz R firmy Fischl a synové, včetně reklamy na čele kotle, samozřejmostí je popis na rámu vozu
Abychom doplnili dvojici s dvounápravovým vozem, provedli jsme úprava popisu dle existujících fotografií dvounápravového vozu, včetně nápisu na čele kotle.
Model PIKO R Fischl s upravenými popisy
Model Vacek - Ztr, zde přestříkaný odstínem používaným v 70. letech a popisem Glm/Ztr ze začátku 70. let.
Model Kleinmodellbahn zbavený rakouské barvy, označení Tcms/Utz odpovídá stavu po první revizi vozu v 70.letech
Popis je včetně návodu na ovládání střechy na čele vozu, číslo vozu odpovídá vozu Tcms 10.sk. na rozdíl od továrního modelu, který má číslu z vozu sk.11. Model má dosazeny "obdélníkové" nárazníky, tak jak je měl skutečný vůz, ten kulaté nikdy neměl. Popis "Vůz nesmí opustit území ČSSR" je slovensky z důvodu prováděných revizí vozů v ŽOS Trnava.
Dole je na snímku vůz Utz v provedení továrním - tj. stav po vyrobení začátkem 70. let, střecha byla stříkána šedě, vůz má český popis a označení pouze Utz, na sloupcích čelnice má označení tlakové brzdy.
Vůz Utz s popisem Vagónky Česká Lípa - stav po vyrobení, model ještě není přestříknut polomatným lakem

Model ROCO přeznačený na vůz Vtu a skutečný vůz

Dnes mnoho modelářských firem vyrábí vozy, které se zejména v poválečném období vyskytovaly na kolejích ČSD a byly i takto označeny. Pomocí historických fotografií jsou zhotovovány obtisky pro přeznačení vozů výrobců ROCO, Bachmann, PIKO, Kleinmodellbahn a dalších. Mimo historických fotografií jsou ke zhotovení popisů používány výkresy popisů platných v poválečném období. Takto lze získat mnoho modelů ČSD, které tak chybí na našich modelových kolejištích.
Mnoho nás má i staré zásoby dvounápravových kotlových vozů PIKO, dnes mírně modernizovaných a stále prodávaných modelů a i tyto modely lze s malým úsilím přestříkat a přeznačit na vozy ČSD, proto se podívejte na další modely. Kvalitu takto přeznačených modelů zvyšují popisy na rámu vozů - např i vícebarevná tabulka Československé státní dráhy.

Starý model PIKO - dnes kotlový vůz Rt 86401 ČSD
A jeho mladší bratříček, dnes prodávaný a přeznačený model
Zde vozy v provozu ČSD
Model ROCO, zde vůz řady Uz
A jeho starší verze (Fleischmann) zde vůz řady Uz
Kotlový vůz PIKO, zde jako vůz řady Ra Benzina
Model ROCO přeznačený na Pao ČSD
Model Bachmann, zde jako vůz Vl s brzdařskou plošinou
Skutečný vůz Vl ČSD a model Bachmann se shodným označením
Model Kleinmodellbahn, zde jako vůz Vtd ČSD s 12-místným číslem
Model firmy Bachmann, zde jako vůz řady Z ČSD
Kotel Kleinmodellbahn. zde jako vůz Ra ČSD
Všechny popisy z produkce www.obtisky.parostroj.net
Na zvláštní přání lze zhotovit i jiná čísla vozů a tak získat soupravu se stejnými modely různých čísel.